Yurt Dışında Çalışmak İçin Gerekenler

Yurt Dışında Çalışmak İçin Gerekenler

Merhaba, yurt dışında çalışmak için gerekenler başlığını gelin ikiye ayıralım. Birine iş başvurusunda bulunduğunuz kurumun prosedür zincirine göre gerekenler ve diğeri sizin bu kararınızla birlikte diğer hesaba katmanız gerekenler.Yurt dışında çalışmak demek aynı zamanda yaşamak demektir. Dolayısı ile yaşamak denildiğinde çok büyük bir yenilik ve gereklilikler bütünlüğü ortaya çıkıyor.

Yurt dışında çalışmak için gereken vize ve çalışma izni


 

Yurt disinda calismak icin gerekenler
Yurt Dışında Çalışmak İçin Gerekenler

 

Öncelikle vize koşulları ve çalışma izinlerini ele almalısınız ve bu gerçekten çok önemli bir detaydır. Siz istediğiniz kadar hazırlanın vize ve çalışma izinlerini siz kontrol edemiyorsunuz. En sonunda çalışıp çalışamayacağınız sizin vize ve çalışma izni alıp alamamanız ile ilişkileniyor. Yurt dışında çalışmak için gereken vize ve çalışma iznini ayarlamak atacağınız ilk adım olmalı yani iiş başvurusu yapacağınız ülkeyi belirlemeden önce o ülkenin vize ve oturma izni konusundaki şartlarını, size sunduklarını ve diğer argümanlarını incelemeniz gerekmektedir. Vize ve çalışma izni alabilmek için biraz para harcamanız gerekeceğini de belirtmek istiyoruz, rakam telafuz etmek isterdik ancak tüm ülkelerde bu fiyat değişkenlik göstermekte olduğu için sizleri yanıltmış oluruz. Ayrıca vize ve oturma iznini almış olmanız ne kadar önemliyse bu aldığınız belgeler ile o ülkede ne kadar kalabileceğiniz ve ne kadar çalışmanıza izin verildiği bir o kadar önemlidir çünkü bu hesapları doğru yapmazsanız ve yeteri kadar izin almazsanız maaşınızı alamamak dahil bir çok olumsuz durumla karşılaşabiliyorsunuz.

Yurt dışında çalışmak için gereken para


Başka bir ülke, başka bir kültür, başka bir medeniyete ilk adımı atarken hesaba katmanız gereken o kadar çok şey var ki… 21. yüzyılın olmazsa olmazı para. Yurt dışında çalışmak için gerekenler denildiğinde parayı ikinci sıraya koymanızı tavsiye ediyoruz. Daha birinci madde olan vize ve oturma izni sırasında zaten karşımıza çıktı ama bir ayrı detayda yurt dışına gitme amacımız olan para kazanma arzumuzun bir matematiği olmalı. Yani çalışacağız kazanacağız ama ne kadar bize yetecek, ne kadar harcamalarımız olacak, kira, fatura, gıda, giyim ve muhtelif giderlerimiz ne olacak ve en önemlisi biz kenara kaç para koyabileceğiz. Bu hesaplamaların güzel yapılmaması bir çok emeğin boşa gitmesine sebep olacaktır. Çok şeffaf bir cümle ile şöyle özetleyebiliriz, gittiğiniz ülkede çalışmalarınızın karşılığı aldığınız para o ülkede tek başına yaşamanın sırtınıza yüklediği giderler karşısında size ne kadar yeterli ve ne kadar birikim yapmanızı sağlayacak.

Yurt dışında çalışmak için gereken oturma izni ve konaklama


 

Yurt disinda calismak icin gerekenler
Yurt dışında çalışmak için gereken oturma izni ve konaklama

 

Vize ve çalışma iznini aldınız peki oturma izni! Durun durun hemen telaş etmeyin çalışma izni ile paralel bir şekilde oturma izni de kolayca halloluyor ancak ikamet edeceğiniz yer için acele etmemeli ve ince hesaplar yapmalısınız. İş anlaşmanız tamamlandıktan sonra ikamet edeceğiniz yeri seçmek sizin için daha makbul bir tercih olacaktır çünkü ülkemiz gibi oraları bilemeyeceğiniz için sade ve kırsalda kalan bir lokasyonda ikamet etmeyi ucuz olduğu için tercih edip daha sonra uzak mesafede olduğu için bir çok iş fırsatından faydalanmanız mümkün olmayabilir. Ayrıca paylaşımlı daire ve tek kişilik pansiyonları değerlendirmeye almayıda ihmal etmemelisiniz.

Yurt dışında çalışmak için bilmeniz gerekenler

Yurt disinda calismak icin gerekenler
Yurt dışında çalışmak için bilmeniz gerekenler

 

Yurt dışında çalışmak istememizin bir nedeni içsel olarak vazgeçilmez başka ülkeler, medeniyetler görme isteğimizdir. Bu yüzden bu başlıkta çok önem kazanıyor çünkü kimse kendine ayıracağı zamanı hesaplamıyor. Uyarıyoruz sizi şimdiden, yapacağınız işi seçerken size ne kadar zaman kalacağını, kalan zamanı nasıl değerlendirebileceğinizi kesinlikle düşünün. Sürekli çalışmak ve kendinize zaman ayırmamak bir ömür törpüsüdür. Ülkesini topraklarını bırakıp gurbete çalışmaya giden bir birey biraz macera hakkına sahiptir diye düşünüyorum. Plansızlık ile gideceğiniz ülkede gezmeye ve kendinizi mutlu hissettirecek şeylerden mahrum kalmamaya önem gösterin deriz biz ve network, 21. yüzyılın sihirli sözcüğüdür bu. Kendi ağınızı oluşturun. Sosyal medyayı kullanarak tercih ettiğiniz sektörde hali hazırda istihdam olan kişilerle görüşüp o iş kolunun veya kurumun değerli ve sorun yaratacak noktalarını sorun, püf noktalarını öğrenin ve analiz edin. İnsanlardan tavsiyeler isteyin çünkü bu çok iyi bir başlangıcın en değerli adımı olabilir. Aktif olmakta fayda var. İnsan kaç kere ülke ve hayatına yön verecek önemli adımlar atar ki? Diğer bir bilinmesi gerekende gideceğiniz ülkeyi iyi tanımaktır. Oranın kültürü ve yaşam biçimi size uygun mu, değil mi bu çok önemlidir. Heves kırmak veya mutluluk baltalamak istemeyiz tabi ki ama bir başka ülkeye gidip oraya adapte olmak zordur kısacası yurt dışında çalışmak için gerekenler içerisinde en zoru adaptasyon ve entegrasyondur. İletişim, ulaşım, giderler, iklim, din, dil, ırkçılık gibi onlarca faktör hakkında bilgi alıp bu bilgiler ışığında adım atmak lehinize olacaktır.

Yurt dışında iş bulma yöntemi


Yurt disinda calismak icin gerekenler
Yurt dışında çalışmak için İngilizce

 

Bizim iş bulma kültürümüz ülkemizde bize adapte edilendir. Her ülkenin iş bulma kültürü farklıdır. Sosyal medyayı ve yurt dışındaki bağlantılarınızı kullanarak o hedef ülkedeki iş bulma yöntemlerini sorun. Yurt dışında iş bulmak kolay diyebileceğiniz bir sonuçla karşı karşıya kalabilirsiniz. Çünkü Küba ve Latin Amerika ülkelerinin çoğunda işsiz bir göçmen devlet tarafından istihdamı sağlanmak suretiyle garanti altındadır mesela. O ülkenin yerlilerinin nasıl iş bulduğunu kesinlikle sorun.

Yurt dışında çalışmak için sertifika

Ülkemizde bir çok kurum ve kuruluş hatta devlet kurumlarının bazıları da buna dahil olmak üzere üniversite diplomaları kadar değerli ve uluslararası geçerliliği olan eğitim ve iş sertifikaları veriyor. Yurt dışında iş bulmak için bu tür sertifikaların gücün kullanmazsanız büyük hata yapmış olursunuz. Ayrıca bunu gideceğiniz yeni ülkede de değerlendirebilirsiniz ve eğitiminiz, iş tecrübe ve deneyimleriniz ile doğru orantılı olarak sertifikalar veren kurum ve kuruluşlara kayıt olabilirsiniz. Bu bir sonraki işinizde veya çalıştığınız şirketteki pozisyonunuzu güncelleme adına büyük bir adım olacaktır.

Yurt dışında çalışmak için İngilizce


İngilizce dili ve edebiyatı şuanda dünyada en yaygın olarak kullanılan ve evrensel dil olarak kabul edilmiş bir dildir. Yurt dışında çalışmak için İngilizce seviyesi orta düzeyde olmalıdır. Ancak bazı kurum ve kuruluşlar istihdam ettiği yabancı işçisi için az seviyede İngilizce (elementry) bilgisini kabul ediyor ve işe başladığı an itibari ile devlet kurumlarında dil eğitimini sonucunda sertifika alacağı şekilde düzenli öğrenmesine vesile oluyor. Fakat bunun nadir olduğunu söylemeliyim. Başka bir kültür, baka bir maceraya başlarken yalnız olduğunuzu unutmayın dil bilgisi sizin en büyük gücünüz olacaktır. Kesinlikle evrensel dil lan İngilizceyi akıcı konuşmak suretiyle öğrenmiş olmanız sizin için devasa bir avantaj yaratacaktır.

Yurt dışında çalışmak için tavsiyeler


Yukarıdaki yazdıklarımız genel bilgidir. Bu bilgiler sizin bilmeniz gerekenler ve hür fikrimizi katmadan evrensel olarak her yurt dışında çalışmak isteyen kişiler için geçerli olan bilgilerdir. Bu paragrafta ise yurt dışı deneyimi olan bir birey olarak bir kaç tavsiyede bulunmak istiyorum. İkiye ayırıyorum bu tavsiyemi, birinci tavsiyem hayat her zaman istediğimiz sonuçları bize hediye etmiyor. Savaşarak almamız ve bunun için oldukça yorulmamız gerekiyor. Bu yüzden her zaman bir B planınız olsun diyerek birinci tavsiyemi sonlandırıyorum. İkinci tavsiyem ise kendinizi her şeye hazırlamanız yönünde. Bunu kötü anlamda söylemiyorum amacım heves kırmak değil. Her iki anlamda da hazırlayın kendinizi. Yeni bir kültür tanımaya, güzel şeyler görmeye ve mükemmel mutlu olmaya da hazırlayın psikolojinizi, motivasyon düşüklüğü ile “benim burada ne işim var” demeye de hazırlayın. Yazımızın faydalı olması ümidiyle. Saygılarımızla.