Yurt Dışında Çalışmak İçin Başvuru

Yurt Dışında Çalışmak İçin Başvuru

 

Merhaba, yurt dışında çalışmak için başvuru yapmak isteyen vatandaşlarımızın sayısı her geçen gün artıyor. Sürekli artış gösteren döviz, yurt dışında çalışmak istiyorum diyen vatandaşlarımızın döviz olarak kazanma isteğini arttırdığı için ve yurt dışındaki bazı ülkelerin emeklilik şartlarının daha uygun olması sebebiyle her geçen gün talep artıyor. Ancak yurt dışında çalışmak için gerekenler nedir sorusu oldukça kafa karıştırıcı bir durum, bu duruma bir açıklık getirmek için bu yazıda başlıklar halinde yurt dışında çalışmak hakkında çeşitli bilgiler aktaracağız.

 

Yurt Dışında Çalışmak için Başvuru


yurt disinda calismak icin basvuru
Yurt Dışında Çalışmak İçin Başvuru

 

 

Yurt dışında çalışmak için nereye başvurulur


Yurt dışında çalışmanın hayal olduğunu düşünenler var oysa ki gerçek durum böyle değil. Ülkemizin nüfus ortalamasının genç olması yurt dışında ki kurumsal firmalar için Türkiye’yi tam bir hedef haline getiriyor aslında. Tabi ki aradıkları kriterler var. Dil özellikle başta gelen kriterlerden birisi. Yurt dışında çalışmak için gerekenler arasında en önemlisi kesinlikle dil. Tüm gereksinimler yerine geldikten sonra başvuru yapmak kalıyor. Bu noktada;

 

yurt disinda calismak icin basvuru
Yurt dışında çalışmak için nereye başvurulur

İnternet üzerinden yurt dışında çalışma başvurusu

 

Çeşitli kariyer sitelerinden yurt dışında işçi arayan kurumsal firmaların açtığı ilanları analiz ederek uygun kriterleri sağlayan vatandaşlarımız başvurabilirler. Bu noktada kariyer ve iş bulma sitelerinin size kurumsal firma ile iletişim kurmanızı sağlamaktan başka bir desteği olmayacaktır ancak oldukça çeşitli iş ilanları var.

 

İşkur’dan yurt dışında çalışma başvurusu

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin bir organı olan işkur, yurt dışında çalışmak için başvuru yapan herkese bu konuda destek sağlamaktadır. Yurt dışında ki kurumsal firmaların işkur ile teması var ve prosedürleri zincirine dahil olarak gerekli belgelerini tedarik eden vatandaşlarımız işkur üzerinden yurtdışında çalışmak için başvuru yapabiliyorlar. İşkur, yurtdışı istihdamında oldukça büyük rol üstlenmektedir.

 

Linkedin ile yurt dışında çalışmak için başvuru

 

yurt disinda calismak icin basvuru3
Yurt dışında bir firmaya iş başvurusu nasıl yapılır?

 

Linkedin tüm dünyanın kullandığı ve bilinirlik seviyesi kurumsal firmalar çerçevesinde %99 seviyelerinde olan bir iş dünyasına açılan kapıdır. Linkedin üzerinde ücretsiz olarak üyeliğiniz aktif ederek yurt dışı firmaların insan kaynakları birimlerinde var olan açıkları tespit ederek gerekli başvurunuzu yapabilirsiniz. Yurt dışında çalışmak için kolay başvuru yöntemlerinden biriside linkedin platformudur.

 

Yurt dışında bir firmaya iş başvurusu nasıl yapılır?


Yurt dışında bir firmaya iş başvurusu yapmak için gerek prosedürler değişiklik gösterir. Her firmanın kendi iç dinamiklerine ve yönetim anlayışına göre istekleri olmaktadır. Bu prosedürler ülkeler ve sektörler arasında da değişkenlik gösterir. İnternet üzerinden ve çeşitli portallardan yapılan başvuruların hepsi ön başvuru niteliğindedir. Kurumsal firmalar genellikle çalışma izni konusunda esnek yaklaşımlar sergileyerek devlet ile işçi arasında bir köprü kurmaktadır ancak dil konusunda bu kadar hassas değildir. Belirli bir seviyede dil gerektiren iş kolları olduğu gibi yüksek seviyede dil bilgisi talep eden firma ve sektör sayısı da çok fazladır. Bir önemli konuda mesleki yeterlilik konusudur. Türkiye de bir üniversiteden mezuniyetiniz var ve diplomanızı ibraz edebiliyorsanız bazı şartlarda bu bile yeterli olmamaktadır. Ön başvurudan sonra mesleki yeterlilik için çeşitli özel denetim kuruluşlarınca sizleri bir yeterlilik sınavına tabi tutabiliyorlar. Bu şartların hepsi kurum talepleri doğrultusunda gerçekleşirse size bir davetiye ile vize almanızı kolaylaştırarak iş başvurunuzun tamamlanmasını sağlıyorlar.

Orta doğudaki bir çok ülke ve bu lokasyonda ki gıda sektörü işletmeciler için aynı durum geçerli değil. Oldukça şeffaf ve esnek davranarak gıda sektöründe sanat sahibi kişileri ülkelerine ve işletmelerine kazandırmak için bir çok konuda prosedür işletmiyorlar ve çok daha kolay şekilde yurt dışında çalışmaya başlamış oluyorsunuz.

 

Vizesiz yurt dışında çalışma başvurusu

 

Ülkemizin bir çok ülke ile arasında vizesiz dolaşım anlaşması olması sebebiyle vizesiz yurt dışında çalışma başvurusu yapılabilmektedir. Bu kapsamın içerisinde bir çok ülke vardır. Yurt dışında çalışan vatandaşlarımızın geçici yani dönemsel işler hariç olarak %15 i bu kapsamdaki ülkelerde istihdamını sağlamaktadır.