Son dakika – Süleyman Soylu’dan sokağa çıkma yasağı açıklaması

Son dakika – Süleyman Soylu’dan sokağa çıkma yasağı açıklaması

Süleyman Soylu Açıkladı.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklama

Kovid 19 salgını ile mücadele kapsamında 17.04.2020 tarihinde 31 ilimizde saat 24.00 itibarıyla sokağa çıkma kısıtlaması başlatılmıştı. Sokağa çıkma kısıtlaması daha öncede kamuoyuna açıklandığı üzere bu gece saat 24.00‘te sona erecektir.

“VATANDAŞLARIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Büyükşehir statüsündeki 30 ilimiz ve Zonguldak’ta uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasına  vatandaşlarımız  evlerinde kalarak yüksek oranda uyum göstermiştir. Evlerinde kalan vatandaşlarımıza göstermiş olduğu bu duyarlı davranıştan dolayı bir kez daha teşekkür ediyoruz.

20 BİN 398  KİŞİYE ADLİ YA DA İDARİ İŞLEM YAPILDI

Söz konusu sokağa çıkma kısıtlaması kararına uymayan vatandaşlarımıza ise Umumi Hıfzıssıhha  Kanunu ve TCK’nın ilgili maddeleri kapsamında adli ya da idari işlem uygulanmıştır.  Bu kapsamda sokağa çıkma kısıtlaması başladığı andan itibaren bu kuralı ihlal eden toplam 20 bin 398  kişiye adli ya da idari işlem gerçekleştirilmiştir.

YASAKTAN SONRA MARKET, SÜPERMARKET  VB. İŞ YERLERİNİN DURUMU

Yasak sona erdikten sonra daha önce alınan karalar doğrultusunda saat 21.00 itibarıyla kapalı olması gereken, market, süpermarket  vb. iş yerlerinin açık olduğu tespit edildiği takdirde, bu iş yerlerine ve bu iş yerlerinden alışveriş yapanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve TCK’nın ilgili maddeleri kapsamında adli ve idari işlem uygulanacaktır. Yasak bulunmayan yerlerde ise sosyal mesafe kuralına uymayanlara aynı şekilde adli ve idari işlem gerçekleştirilecektir.

VALİLİKLERİMİZE VE KOLLUK BİRİMLERİMİZE GEREKLİ TALİMAT VERİLDİ

Ayrıca ülke genelinde yarın ve hafta içi, market/süpermarketler, pazar yerleri, alışveriş merkezleri  ve vatandaşların yoğun olarak bulundukları meydan/caddelerde polis ve jandarma ekiplerimizce denetimlere devam edilecektir. Bakanlığımızca bu konuda  valiliklerimize ve kolluk birimlerimize gerekli talimat verilmiştir.

Kovid 19 ile salgını ile mücadelemiz kararlı bir şekilde devam etmektedir. Bu kapsamda uygulamaya konulan diğer tedbirler ile birlikte 31 ilimizdeki şehir giriş/çıkışı, ülke genelinde  65 yaş üstü veya kronik rahatsızlığı bulunan ya da 20 yaş altındaki vatandaşlarımızın sokağa çıkma yasakları (istisnalar hariç) aynı şekilde devam etmektedir.

ÖNEMLİ HATIRLATMA

Vatandaşlarımıza; Kovid 19 salgını ile mücadelenin  en önemli unsurunun sosyal mesafe ve sosyal izolasyonun sağlanması  olduğunu hatırlatır, zorunlu olmadıkça evlerinden çıkarmamalarını rica ederiz.Kovid 19 salgınını en kısa sürede atlatmak için vatandaşlarımızın desteğine ihtiyacımız devam etmektedir. Hep birlikte başaracağız.

Etiketler