Lastik Yönü Nasıl Anlaşılır

Lastik Yönü Nasıl Anlaşılır

Lastik Yönü Nasıl Anlaşılır

Her lastikte takılırken dikkat edilmesi gereken 2 etken husus vardır. Birincisi lastiğin yönü, ikincisi ise lastiğin içe yada dışa bakacak olan kısmıdır. Söz konusu lastik olunca her detay aynı zamanda kişisel güvenliğimiz anlamına gelmektedir. Lastik yönleri universal sembol ve yazılarla lastik üzerine koyulduğu için bazı durumlarda insana hiyerogrif gibi gelebiliyor. Nasıl takılacağını bilmek birçok yönden önemli ve maalesef lastik ustalarımız ne fark eder ki modunda. Aslında bu düşünceye sahip ustalar bizim can güvenliğimizi resmen tehdit ediyor. Bu hususu önemsemenizi tavsiye ediyoruz.

Lastik Yönü Nasıl Anlaşılır

Lastik Yönü Nasıl Anlaşılır
Lastik Yönü Nasıl Anlaşılır

 

  • Doğru Lastik İç Dış Konumu Nasıl Anlaşılır: Lastik İç dış durumu lastiklerin üzerindeki yazılardan anlaşılmaktadır. İnside : İç Autside: Dış demektir. Lastiğin izin üzerine baktığınızda dış kısmına bakmış olursunuz ve autside yazması gerekir. Bir diğer anlama yolu ise lastiğin izin su kanallarının tahliye yöntemleri içe bakmak zorundadır. Dışa bakan kısmı daha çok su yolu şeklinde olur.
  • Doğru Lastik Yönü Nasıl Anlaşılır : Lastiklerin üzerinde minik çizgilerle oklar olduğunu göreceksiniz okun ucu lastiğin yönünü gösterir. Lastik takılırken bu yönlere uygun olarak takılmalıdır. Genellikle lastik üzerinde => Rotation yazısı ile anlaşılır. Ok yönü Doğru yöndür.

Lastik Yönü Yanlış Takılırsa Ne Olur

Lastik Yönü Nasıl Anlaşılır
Lastik Yönü Nasıl Anlaşılır

 

Lastiklerin doğru yönde takılması işlevlerini en iyi şekilde yerine getirmelerini sağlar. Lastiklerin görevi, yol tutuşunu sağlamaktır. Doğru yönde ve kanallarının iç dış durumu doğru olduğunda araç her tür zemine (ıslak, Kar) daha kolay uyum sağlar, yol tutuşu artar ve fren mesafesi kısalır.Lastikler Ters takılırsa ne olur sorusunun en net cevabı yol tutuşunda azalma, fren mesafesinde uzama, frenlemede sağa yada sola çekme gibi problemlerle kendini gösterir. Maksimum güvenlik için yönlerinin doğru takılması şarttır. Özellikle kış aylarında yada yağmurlu günlerde bunun gerekliliği çok daha fazla artacaktır

 

Doğru Ebatlarda Lastik Kullanın!

Doğru Ebatlarda Lastik Kullanın!
Doğru Ebatlarda Lastik Kullanın!

 

Lastik seçimi ve montajında yapılan bir diğer hata ise araç fabrikasyon verilerine uygun ebatlarda lastikler takılmamasıdır. Bilindiği üzere geniş taban lastikler sanılanın aksine fren mesafesini uzatır ve yol tutuşunu düşürür. Yanakların fabrika verilerine göre çok ince olması ise tüm darbeleri emme yeteneğinin azalmasına ve yol şartlarındaki hataların direk olarak araç şasesine aktarılmasına neden olur. Görünüş olarak değiştirilmiş inç ve ebatlar çok daha şık olsa da güvenlik açısından biraz riskli diyebiliriz.