Enjektör Arızası Belirtileri Nasıl Anlaşılır

Enjektör Arızası Belirtileri Nasıl Anlaşılır

 

Merhaba, aracınızda enjektör arızası varsa eğer bunu kesinlikle hissettirir. Kısaca enjektör arızasını açıklamak ile başlarsak eğer tüm arabalarda yanma odasına yakıtı transfer eden parçaya enjektör adı verilir. Enjektörde bir arıza olması durumunda arızalı olan enjektörün hizmet verdiği piston yanma odasına sadece hava alacak ve herhangi bir yakıt girişi olmadığı için araç pistonlarından birisinde güç artık üretilmeyecektir. Bu performansı doğrudan etkileyen ve sürücünün fark etmesi çok muhtemel sorunlar ortaya çıkaracaktır. Söz konusu enjektör arızası belirtileri nelerdir ve bu belirtilerin enjektör arızası olup olmadığı nasıl anlayabileceğiz? Bu konuda sizlere gerçek ve detaylı bilgiler vereceğiz.

Araçta Enjektör Arızası Belirtileri

enjektor arizasi belirtileri
Araçta Enjektör Arızası Belirtileri

 

Arabanız benzinli veya dizel olabilir. Enjektör arızası ve enjektör arızası belirtilerinde birbirine benzer belirtiler gösterecektir.

Benzinli araba enjektör arızası – Dizel araba enjektör arızası

Enjektör arızasını anlamanın en kolay yöntemi arabanız rolantisini koruyamayacaktır ve sürekli stop edecektir. Her vitesi boşa aldığınızda stop ediyorsa eğer büyük ihtimal ile enjektör arızası var demektir. Aracınızın motoru çok sarsıntılı çalışacaktır ve emin olun eğer enjektör arızası varsa arabanızda arka koltukta oturan misafir yolcu bile bunu fark edecektir. Arabanız ile seyir halindeyken devir sorunu yaşarsınız yani hızlanmakta güçlü çeker ve performansının çok altında güç gösterir. Araç motor arıza lambası muhtemelen yanacaktır ve egzoz değerleri oldukça bozulacaktır.Motorun çalışma düzeni bozulması sebebiyle daha önceden duymadığınız bir takım metalik sesler çıkmaya başlayacaktır. Ayağınızı gazdan çektikten sonra stop edeceğini anlayacaksınız ama o süreçte tekleme şeklinde araba öksürmeye başlayacaktır. Standart tüketiminin iki katına yakın bir yakıt harcaması başlayacaktır arabanızda ve aracınızı sabah çalıştırırken tek marş ile çalıştırmak zor.

LPG’li arabalarda enjektör arızası

Araçta Enjektör Arızası Belirtileri
Benzinli araba enjektör arızası – Dizel araba enjektör arızası

 

Aracınız kendi kendine benzine geçmesi şeklinde bir sorun ile karşılaşacaktır ve benzinli olarak kullanıldığında sorun yok ve lpg ye geçerken titremeli geçmesine ek olarak rolantisi bozuk olarak çalışıyorsa LPG enjektörü ve ya regülatör sorunu var anlamını taşır.

Enjektör arızası nasıl anlaşılır

Benzinli araba enjektör arızası - Dizel araba enjektör arızası
Enjektör arızası nasıl anlaşılır

 

Enjektör arızası nasıl anlaşılır sorusunun cevabını iki başlıkta verelim.

Dizel enjektör arızası nasıl anlaşılır | Benzinli enjektör arızası nasıl anlaşılır

Öncelikle tüm enjektörleri sökerek uçlarını temizleyip tekrar takın. Araç 5 dakika kadar rolanti şeklinde çalıştıktan sonra tüm enjektörler tekrar sökülür. Bu aşamada enjektörlerin uçlarında sıvı yakıtın püskürtülmesinden dolayı ıslaklık veya az nem görülür ama eğer çalışmayan enjektör varsa kuru ve temiz görünecektir. Hala kuru ve temiz kalan enjektör sizin arabanızdaki suçludur işte. O arızalı enjektördür. Tabi bu sökme takma işi için bobin ve diğer bazı ekipmanların da sökülmesi gerektiği için söz konusu tespiti araç sahiplerinin kendilerinin yapması oldukça zordur. Ayrıca yanlış montaj araçta farklı sorunlar doğurabilir. Bu sebeple tamir ve montaj bilginiz yok ise bu testi bir usta yada servis tarafından yapılmasını sağlamanızı tavsiye ederiz.

 

Bilgisi olmayan sürücü bu testi servise yaptırsın.

 

Birçok servis başka yöntemlerde kullanabilir. Fakat en kısa ve cihaz gerektirmeyen yöntem bu yöntemdir.Araç OBD cihazına bağlanarak hangi piston da yakıt karışım sorunu olduğu tepit de edilebilir. Ayrıca enjektör tıkanıklığı yada beslemesinde de sorun olması sebebi ile enjektör arızaları meydana gelebilir. Söz konusu parçanın arızalı olduğu teyit edilerek söküldüğü zaman, parçanın durumuna göre tamir yada değişim yoluna gidilebilir. Bunun kararı parça söküldükten sonra ustanız tarafından verilir.

LPG’li arabada enjektör arızası nasıl anlaşılır


LPG’li araçta sürücünün işi biraz daha kolay çünkü sonradan mont edildiği için motorun hemen üstünde konumlanmış durumda. Diğer yakıt tiplerinde olanın aksine bu parçayı sökerek kontrol etmek yerine soketleri yardımı ile elektriği keserek kontrol etmek mümkün. LPG uçucu olması sebebiyle büyük aksilikler çıkartabilir.(Allah korusun) o yüzden sökmenin pek anlamı yok elektrikleri kesilerekde denenebilir.  Yapılması gereken LPG enjektörlerinin soketini tek tek çekerek araç çalışmasındaki değişiklikler gözlemlenir. Normal şartlarda bir enjektörü devre dışı bıraktığınız zaman aracın hemen rolantisi ve çalışmasının bozulması gerekir. Herhangi birinde araç çalışma ve rolantisi bozulmuyor ise bu durum o enjektörün arızalı olma olasılığını arttırır. Bu gibi durumlarda bir LPG ustası tarafından o enjektöre giden LPG hortumu kapatılarak test yapılır ve söz konusu sorun onaylanır ise enjektör değiştirilir.