Arabanın Kaloriferi Soğuk Üflüyor

Arabanın Kaloriferi Soğuk Üflüyor

Merhaba, hiç bakım yapmadınız değil mi? Evet çünkü bu size özel bir durum değil. Arabada en azın bakımı yapılan parçalar kaloriferlerdir. Bu sebeple zamanla daha az sıcak üflerler, genzinizi yakacak kokulu olarak üflerler nihayetinde de iyice soğuk üflemeye başlarlar. Kaloriferin ısıtmaması ve soğuk üflemesi ile alakalı bir kaç basit çözüm önereceğiz.

Arabanın Kaloriferi Soğuk Üflüyor

Kalorifer peteği sorunu

Kalorifer basit bir sistemdir. Motor ısıtma suyu ısınır, bu su sürekli olarak motor içerisinde dönerken bir fan aracılığı ile bunu içeriye aktarır. Motor suyundaki kirlenme, paslanma, bazı kurum ve parçalar zaman içerisinde tortular yaratarak tıkar. Motor normal çalışmaya devam eder ancak kalorifer soğuk üfler.

Kalorifer peteğine sıcak suyun ulaşıp ulaşmadığını kontrol et. Motor kaputunu kaldır. Ön göğüs torpido aksamına birer tane giriş ve çıkış su hortumu var. Bu hortumların ısısını kıyasla ve birisi sıcak diğeri değil ise sorun peteklerin tıkanmaması sebebiyle kalorifer soğuk üflüyor demektir.

 

Arabanın Kaloriferi Soğuk Üflüyor
Arabanın Kaloriferi Soğuk Üflüyor

 

Lpg’li araçlarda hortum bağlantıları sorunu

Özellikle sonradan LPG entegre edilmiş araçlarda motor soğutma suyunun hortumlarına ek borulara yerleştirilir LPG ‘nin aksamları için gerekli sıcak su bu şekilde temin edilir. Yanlış yapılan montajlarda kalorifere giden su kısmen engellenir ve bu sebeple zaman içerisinden kalorifer iyice soğuk üflemeye başlar.

Tesisatın hava alması veya kaçak sorunu

Motor soğutma suyunun ısındıktan sonra kalorifere ulaşması için kulllanılan tesisat içerisinde hava veya kaçak olması muhtemeldir. Özellikle modeli daha eski olan araçlarda çok sık görünen durumdur. Kaloriferin soğuk üflemesinin ana sebeplerinden birisi bu olabilir.ustanız bu durumu çok basit bir test ile anlayacaktır.

Kalorifer düğmesi ve motor sorunu

 

Arabanın Kaloriferi Soğuk Üflüyor
Arabanın Kaloriferi Soğuk Üflüyor

 

Digital Klimalı Araçlarda motor Manuel Klimalı araçlarda ise düğmede sorun olması durumunda aracın klima ısı derecesini kontrol eden kapakların ve motorların hareket etmemesine neden olabilir. Bu durumda araç kalorifer peteği ısınsa da gerekli olan hava sirkülasyonu başka yollardan sağlandığı için araç kaloriferi ısınmaz ve sıcak üfleme görülmez. Sıcak soğuk düğmesinin sağlıklı çalışıp çalışmadığını anlamak için araç stop halde iken düğmeyi çevirerek araç göğüs içerisindeki ses dinlenir. Normal şartlarda bir parça açılıp kapanma sesi duyulur. Digital klimalarda ise kontrol usta tarafından sağlanmalıdır.

Arabanın Kaloriferi Soğuk Üflüyor ve Isıtmıyor diyorsanız eğer bu 4 başlıktaki arızalar sebebiyle olması çok muhtemeldir.