Araba gaz kelebeği arızası

Araba gaz kelebeği arızası

 

Araçlarda düzenli çalışmayı bozan ve olumsuz etkileyen en can sıkıcı parçalardan birisi de gaz kelebeğidir. Gaz kelebeği, konum itibari ile araca hava girişini ayarlayan bir parça olduğu için en ufak bir ayarsızlık yada arıza durumunda araçtaki hava yakıt karışım dengesi bozularak motorun çalışmasında radikal değişimlere neden olur. Moral bozucu ama bir o kadar da basit bir arızadır. Bu yazımızda Buğaz kelebeği arızası nasıl anlaşılır detaylıca bulabilirsiniz.

Gaz Kelebeği Arızası Nasıl Anlaşılır

gaz kelebeği arızası
Araba gaz kelebeği arızası

Gaz kelebeği, arızalanması durumunda araç sahiplerinin anlayabileceği belirgin bulguların ortaya çıkmasına neden olur. Bu bulgular arasında en belirgin ve sık gözlemlenenlerini ise aşağıda listeledik

Gaz Kelebeği Arıza Belirtileri;

  1. Araç rölantide devir dalgalanmaları sorunları yaşar,
  2. Stop etme baş gösterebilir
  3. Devirlenirken Teklemeler yaşanabilir
  4. Motor Arıza Işığı Yanar
  5. Araç Geç Çalışır

Bu belirtilerin bir çoğu farklı arızalarda da ortaya çıkabilir. Bu nedenle sorunun gaz kelebeğinden olup olmadığını anlamanın ilk yolu belirtiler olsa da kesin karar aracın bilgisayara bağlanarak ve el – göz ile muayenesi sonucunda konabilir. Bunun içinde bir ustaya gitmelisiniz tabiki.

Gaz Kelebeği Adaptasyonu Nasıl Yapılır

Araba gaz kelebeği arızası
Araba gaz kelebeği arızası

Gaz kelebeği, zamanla hava, yakıt ve yağ buharı sebebi ile kirlenme gösterecektir. Bu kirlenmelere ve kullanım süresine bağlı olarak kalibrasyon ayarı zamanla bozulabilir. Bu durum gaz kelebeğinin arızalı olduğunu göstermez. Bilgisayar yordamı ile yapılacak bir kalibrasyon ayarı ile sorunlarınız ortadan kaybolabilir.

Araba Gaz kelebeği arızası

Araba gaz kelebeği arızası
Araba gaz kelebeği arızası

Öncelikle gaz kelebeği sökülerek işleyişi ve pislik, kurum durumu kontrol edilir. Gerekli görülür ise temizlenir (Gaz kelebeğini sadece işinin ehli ustalar tarafından temizlettirin, aksi durumda kelebek bozulmalarının en sık nedeni bilinçsiz temizlikler nedeni ile gerçekleşmektedir.) Daha sonra araca monte edilerek araç obd cihazına bağlanır ve orijinal fabrikasyon verilerine göre gaz kelebeğine adaptasyon işlemi uygulanır.

Araba Gaz kelebeği temizliği

Araba gaz kelebeği arızası
Araba gaz kelebeği arızası

Bu işlem ortalama olarak temizliği, montajı, kalibrasyonu 15-20 dakika kadar sürer. Genellikle stop etme problemi yaşayan araçların %70’inde kalibrasyon sorunun çözümünü sağlayacaktır. Geri kalan %30’luk kısmında ise gaz kelebeğinde farklı arızalar meydana gelmiş olabilir. Bu durum farklı onarım yöntemleri gerektireceği için kalibrasyon çözüm olamaz.

Gaz kelebeği arızası ve Rölanti Motoru Arızası

Gaz Kelebeği, araç rölantide çalışır iken tamamen kapalı konumdadır. Araç rölantide yanma gerçekleştirebilmek için ihtiyaç duyduğu havayı rolanti motoru (rölanti Valfi) tarafından sağlar. Bu parçada bir arıza olması durumunda araç yine rölanti sorunları yaşayacaktır fakat genellikle ilk akla gelen parça gaz kelebeğidir. Eğer kalibrasyon yada kirlenme sorunları yok ise rölanti motoru arızası olup olmadığını da araştırmalısınız.